Gdzie się szczepić?

10 złotych porad przed wyborem centrum szczepień.

Poradnik dla wybierających placówkę wykonującą szczepienia.
Czym kierować się przy wyborze Placówki szczepiącej podróżnych udających się do krajów tropikalnych.
 
Należy upewnić się że:
1. W danej placówce jest zatrudniony kwalifikowany personel medyczny, a w szczególności lekarza medycyny podróży, posiadający wiedzę w zakresie problematyki medycyny podróży i legitymujący się posiadaniem certyfikatu międzynarodowego centrum szczepień – nie wahajcie się zapytać lekarza o certyfikat – winien on posiadać go w formie dyplomu potwierdzonego ukończenie stosownego kursu przez Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Państwowy Instytut Sanitarny - Sanepid.
 
2. Najlepiej wybrać placówkę specjalizującą się tylko w wybranej dziedzinie np. szczepieniach w ramach kompleksowego centrum szczepień z powodu najszerszego rozeznania w tematyce profilaktyki podróżnych.
 
3. Zaleca się unikanie typowych poradni medycznych w ramach tzw. POZ ze względu na potencjalne zagrożenie innymi infekcjami w trakcie badania i szczepienia. Wszak w dniu szczepienia, w sposób szczególny jesteśmy narażeni na osłabienie organizmu, tak więc dodatkowy kontakt z innymi chorymi osobami  i przebywanie w przychodni pełnej wirusów i bakterii jest potencjalnym rezerwuarem obcych patogenów i stanowi dodatkowe zagrożenie infekcją.
 
4. Unikać placówek i lekarzy wykonujących w placówce inne zadania, ponieważ może się zdarzyć, że w trakcie wizyty i szczepienia nie zostaniecie Państwo powiadomieni o specyfice działania preparatu szczepiącego oraz terminów podawania kolejnych dawek i ich terminu ważności, co jest podstawą poprawnego wyboru szczepionki.
 
5. Należy wystrzegać się cen promocyjnych w poradniach lekarza rodzinnego ze względu na możliwość otrzymania szczepionki przeznaczonej nie na wybrany obszar świata lub tańszy odpowiednik generyczny szczepionek oryginalnych.
 
6. Pamiętajcie Państwo o przeprowadzeniu rozmowy konsultacyjnej z lekarzem medycyny podróży przed wyjazdem do interesującego Państwa kraju lub regionu świata oraz przeprowadzenia badania lekarskiego przed wykonaniem szczepienia.
 
7. Zapytajcie Państwo o stosowany preparat szczepienny aby mieć pewność, że zastosowano oryginał renomowanej firmy z certyfikatem.
 
8. Domagajcie się Państwo potwierdzenia szczepienia w tzw. żółtej książeczce wraz z otrzymaniem urzędowej okrągłej, czerwonej pieczęci, będącej potwierdzeniem poprawności wykonanego zabiegu szczepienia i jego certyfikacji.
 
9. W trakcie dokonywania płatności zażądajcie paragonu fiskalnego transakcji lub rachunku, który stanowi dowód zapłaty za wykonany zgodnie z prawem zabieg szczepienia i może stanowić podstawę ewentualnego dochodzenia roszczeń.
 
10. Nie kierujcie się Państwo tylko kryteriami cenowymi lub zapewnieniem, że szczepienie wykona ktoś w Waszej placówce POZ, ponieważ pewna grupa szczepień posiada niskowartościowe odpowiedniki, które jednak nie spełniają norm i standardów preparatów oryginalnych, dających pewną i wieloletnią ochronę. 
W tym wypadku oszczędność kilkudziesięciu złotych może być groźna dla Państwa zdrowia i nie dawać gwarancji ochrony na niezbędnym poziomie w krajach tropikalnych.