Gdzie się szczepić?
Czym kierować się przy wyborze Placówki szczepiącej podróżnych udających się do krajów tropikalnych.
Najlepiej przemyśleć przed szczpieniem:
2. Specjalistyka oraz dni i godziny przyjęć. Najlepiej wybrać placówkę specjalizującą się tylko w wybranej dziedzinie np. szczepieniach w ramach kompleksowego centrum szczepień z powodu najszerszego rozeznania w tematyce profilaktyki podróżnych. Warto dopytać o posiadany parking oraz dni I godziny urzędowania. Dobre placówki umawiają się z Pacjentami na godziny popołudniowe lub wieczorne (po pracy Pacjenta) aby po powrocie do domu Pacjent mógł odpocząć podczas snu po szczepieniu. Centrum Szczepień może też uzgodnić z Państwem dzień wygodny dla Was – np. sobotę przed południem lub dzień świąteczny. Najlepiej unikać punktów szczepień przy dużych placówkach, które robią “wszystko dla wszystkich” bo prawdopodobnie nie będzie dość czasu na omówienie wszystkiego, a przy okazji spędzimy czas na oczekiwanie wśród chorych w poczekalni co nie jest dobrym rozwiązaniem przed szczepieniem.
3. Czego unikać.Zaleca się unikanie typowych poradni medycznych w ramach tzw. POZ ze względu na potencjalne zagrożenie innymi infekcjami w trakcie badania i szczepienia. Wszak w dniu szczepienia, w sposób szczególny jesteśmy narażeni na osłabienie organizmu, tak więc dodatkowy kontakt z innymi chorymi osobami i przebywanie w przychodni pełnej wirusów i bakterii jest potencjalnym rezerwuarem obcych patogenów i stanowi dodatkowe zagrożenie infekcją.
4. Omówić z lekarzem zagrożenia w miejscu planowanej podróży. Unikać placówek i lekarzy wykonujących w placówce inne zadania, ponieważ może się zdarzyć, że w trakcie wizyty i szczepienia nie zostaniecie Państwo powiadomieni o specyfice działania preparatu szczepiącego oraz terminów podawania kolejnych dawek oraz ich terminu ważności, co jest podstawą poprawnego wyboru szczepionki. Należy dokładnie omówić z lekarzem kierunek podóży oraz zalecane szczepienia.
5. Wybór oryginalnych szczepionek. Należy wystrzegać się cen promocyjnych w poradniach lekarza rodzinnego ze względu na możliwość otrzymania szczepionki przeznaczonej nie na wybrany obszar świata lub tańszy odpowiednik generyczny szczepionek oryginalnych. Zawsze warto dopytać czy jest to rekomendowany producent europejski.
8. Wpis do żołtej książeczki. Domagajcie się Państwo potwierdzenia szczepienia w tzw. żółtej książeczce wraz z otrzymaniem urzędowej okrągłej, czerwonej pieczęci, będącej potwierdzeniem poprawności wykonanego zabiegu szczepienia i jego certyfikacji (wraz z wpisaniem numereu preparatu).
9. Koszt szczepionki a odliczenie w firmie. Rozważcie Państwo czy koszt szczepienia nie można zaksięgować w Państwa firmie w ramach delegacji służbowej lub prowadzenia działalności umożliwiającej rozliczenie kosztów takiej podróży. Dobre Centrum Szczepień wystawia fakturę, a także doradzi czy w danym przypadku można zakwalifikować wyjazd jako koszt.
10. Profesjonalne Centrum Szczepień. Nie kierujcie się Państwo tylko kryteriami cenowymi lub zapewnieniem, że szczepienie wykona ktoś w Waszej placówce POZ, ponieważ pewna grupa szczepień posiada niskowartościowe odpowiedniki, które jednak nie spełniają norm i standardów preparatów oryginalnych, dających pewną i wieloletnią ochronę. W tym wypadku oszczędność kilkudziesięciu złotych może być groźna dla Państwa zdrowia i nie dawać gwarancji ochrony na niezbędnym poziomie w krajach tropikalnych.
Jeżeli zaufacie Państwu nam – spełniamy wszystkie te kryteria.
Centrum Szczepień ul. Cicha 2
Rejestracja tel. 607 100 108
lekarz medycyny podróży tel. 530 800 757
Adres email: centrum.szczepien@wp.pl
Łatwy dojazd I parking w centrum miasta Bielska-Białej
Aktualności


